Йога през зимата
Зимата бързо бързо дойде. Може би вече застудяването се е отразило и на личната ви практика? Доста по-сковани сме, особено рано сутрин. Потим се по-малко и позите, изискващи гъвкавост, стават по-предизвикателни.
Ето няколко съвета за йога практиката ни през този сезон.
- Затоплете помещението предварително. Ако практикуваме на студено, рискуваме да приключим сесията си с травма.
- Вземете горещ душ преди да стъпите на постелката. Ще усетите наистина огромна разлика!
- Изпийте чаша чай или просто гореща вода, към която може да добавите лимон. Нека минат поне 15 минути преди да започнете практиката си.
- Слънчевите поздрави загряват тялото ни отвътре. Традиционно правим Сурия Намаскара А 5 пъти, а Сурия Намаскара B – 3 пъти. Може да опитате да правите 5 рунда от втория вариант или дори повече, ако усетите нужда.
- Може да направите допълнителна загрявка (кръгови движения на китки, лакти, рамене, колене…) преди да започнете с поздравите към слънцето. Дори да се чувствате сковани обаче, не прибавяйте разтягания по време на серията си. Стремим се да превърнем Ащанга йога практиката ни в медитация в движение, която не искаме да прекъсваме с екстра раздвижвания, разтягания и подготовки. Просто дайте най-доброто от себе си и бъдете щастливи с крайния резултат, дори да трябва да се примирите с това, че не сте толкова гъвкави в този ден.
- Направете дишането основен приоритет! Фокусирайте се основно върху равномерния дъх!
- Може да започнете с допълнителна връхна дреха, която в последствие да съблечете.
- Вземете си одеалце и чорапи за релаксацията.
- Ако практикувате у дома, запалете свещи. Прекрасна идея е да включите дифузер с етерични масла.
- Посетете сауна, горещ минерален басейн, парна баня… и усетете разликата в практиката си след това! Не забравяйте да пиете повече вода!
- В почивния от практика ден опитайте традиционната баня с рициново масло – Ashtanga Oil bath. Започнете с нанасяне на съвсем малко количество от маслото по скалпа и проблемни зони по гърба, раменете… Оставете маслото да подейства няколко минути и после си вземете душ. Постепенно увеличавайте времето, в което престоява на тялото ви. И нещо важно! Рициновото масло се мие доста трудно и се подгответе подът в банята или ваната да са много хлъзгави! Може да замените рициновото масло също с бадемово.
- Ако имате възможност, идете на масаж. Самомасажът също помага страшно много. Може да използвате масажна или тенис топка.
- Нека слушаме тялото си. Нека не го насилваме! Пазете особено много коленете си в този период. Усетите ли дори малка болка или напрежение, излезте от позата. Уважавайте лимитите си и дайте време на тялото си да се пренастрои.
Зимата е прекрасен сезон! Насладете му се! 🙂
Зорница Зайкова